هوش مصنوعی چیست ؟ (کاربرد هوش مصنوعی )

هوش مصنوعی چیست ؟ (کاربرد هوش مصنوعی )

تصویر مقدمه هوش مصنوعی

امروزه به لطف فیلم های تخیلی _ علمی حتما شما هم کلمه ی هوش مصنوعی را شنیده و یا از آن یک تصور ذهنی دارید . علاوه بر آن اگر از اینترنت نیز استفاده روزمره داشته باشید با این کلمه قطعا سر و کار داشته اید . تصور اکثریت مردم از هوش مصنوعی رباتی انسان نما است اما واقعیت چیزی فراتر از یک ربات است . اگر شما نیز برای فهمیدن ماهیت هوش مصنوعی کنجکاو هستید با ما همراه باشید .

به شاخه ای وسیع از علوم کامپیوتر که در آن کامپیوتر ها ، ماشین ها و ربات ها توان درک خصوصیات و انجام کار های انسانی را داشته باشند؛ هوش مصنوعی می گوییم . هدف تولید آن در واقع دستیابی کامپیوتر ها به هوش انسانی است .

به طور کلی می توان گفت که Artificial intelligence  یا همان AI یک شبیه سازی ذهنی انسانی است تا با تکرار آن بعضی از فعالیت ها بدون دخالت انسان صورت گیرد . هرگونه ماشین یا ربات که توانایی یادگیری و حل مسئله را داشته باشد جزوی از AI محسوب میشود .

هدف از ایجاد و تولید هوش مصنوعی :

دانشمندان بر این معتقدند که AI باید مانند انسان فکر کند . منطقی فکر کند . مانند انسان عمل کند . و منطقی عمل کند . بر اساس این استدلال دانشمندان پس می‌توان هدف از هوش مصنوعی را یادگیری بی نهایت ، توانایی استدلال سازی و درک و حل مسائل دانست .

اگر بخواهیم هدف از تولید آنها را به طور کلی بیان کنیم انسان ها به دنبال خلق یک ماشین هوشمند برای راحتی و آسایش بیشتر زندگی انسان ها است .

انواع هوش مصنوعی :

هوش مصنوعی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود AGI و ANI که هر کدام دارایی توانایی خاصی هستند . در ادامه همراه کاپی آیتی باشید و با انواع هوش مصنوعی آشنا شوید .

هوش مصنوعی محدود:

این نوع که با نام هوش مصنوعی ضعیف یا ANI که نام اختصاری (artificial narrow intelligence) است ؛ فقد توانایی فعالیت در یک حوضه را دارند و به همین دلیل به آنها هوش مصنوعی محدود گفته می‌شود. این نوع تنها در یک حیطه تخصص دارد . در طول روز شما از هوش مصنوعی های زیادی استفاده می‌کنید که متوجه آنها نیستید. به طور مثال :

 • دستیار های صوتی موتور های جست و جو ی تبلیغاتی
 • ربات مخصوص شطرنج آبی بزرگ
 • نمایش وضعیت آب و هوا
 • اتوموبیل های خودران
 • پخش کننده های موزیک
 • ربات های  تشخیص چهره
 • ارسال کننده های پیام
 • رزرو پرواز ها به صورت آنلاین
 • آلارم

خصوصیات هوش مصنوعی محدود (ANI) :

 1. ANI در یک ضمینه به خصوص از انسان بهتر عمل می‌کند.
 2.  توانایی انجام کارهای تعریف شده را نخواهد داشت .
 3. توانایی فکر کردن و حل مسئله را نخواهند داشت .
 4. دارای احساسات نیستند .
 5. قادر به پردازش وحساب رسی میلیون ها داده فقط در تخصص خود هستند .
 6.  بی خطر و سود رسانی است .
تصویر هوش مصنوعی محدود

هوش عمومی مصنوعی (AGI) :

یکی از بزرگترین دستاورد های علمی بشر در رشته کامپیوتر قطعا (Artificial General Intelligence) با نام اختصاری AGI است . هرچند که دانشمندان هنوز برای رسیدن به یک هوش مصنوعی برابر با هوش انسان راه طولانی را در پیش دارند اما این می‌تواند یکی از تحولات مهم و دستاورد های مهم انسان ها باشد . دانشمندان تاکنون دستاوردی های زیادی در این باره داشته اند .

آنها با به کار گیری تراشه هایی که همچون رگ های عصبی در بدن و مغز انسان عمل می‌کند توانسته اند تا حدودی شبیه سازی های لازمه را انجام دهند . AGI توانایی درک و انجام وظایف یک انسان را خواهد داشت .

یک AGI میتواند هم پای انسان فعالیت داشته باشد و حتی در زمینه هایی موثر تر عمل کند . با ظهور این مدل  خیلی از فعالیت های روزمره بدون نیاز به دخالت انسان شکل میگیرد . دانشمندان با دستیابی به این علم و پیشرفت در این عرصه می توانند عصر جدید و الگوی زندگی جدیدی را به دنیای ما وارد کنند .

اما در ادامه برخی دیگر از ویژگی ها را باهم دنبال میکنیم .

هوش مصنوعی عمومی چیست؟

شاخه های هوش مصنوعی :

همانطور که گفتیم  AI یک علم بسیار بسیار گسترده ای است که شاخه های مختلفی دارد .

در ادامه چند نمونه از این شاخه ها را باهم بررسی خواهیم کرد .

 • سیستم خبره (Experts Systems)
 • رباتیک (Robotics)
 • یادگیری ماشین (Machine Learning)
 • شبکه عصبی (Neural Network)
 • منطق فاری (Fuzzy Logic)
 • پردازش زبان طبیعی
  (Natural Language Processing)
   

سیستم های هوش مصنوعی :

 1. AI از نظر سیستم به چندین دسته تقسیم می شود که دسته ها را مثال میزنیم . تئوری ذهن: ( آنالیز گر تصمیماتی همچون آرزو ها اعتقادات و دانش ها)
 2. خود اگاهی: (دارای قابلیت آنالیز سطح اجتماعی ، فهمیدن و آنالیز احساسات دیگران )
 3. ماشین های انفعالی: ( آنالیز و یادگیری تجربه های قبلی )
 4. حافظه محدود: (مشاهده و آنالیز و پیش بینی آینده با توجه به تجربیات)

کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارها :

مزایای جداگانه ای می‌توان برای هر کدام کسب و کار ها نام برد اما کاپی آیتی چنتا از مزایا AI را برای شما معرفی خواهد کرد .
 

نصف شدن هزینه ها :

با وجود AI شما می‌توانید از استخدام نیروی انسانی اجتناب کنید زیرا که او نیاز شما به نیرو های انسانی را برطرف می‌کند و با درصد خطای خیلی پایین کمترین ضرر و اشتباه را خواهد داشت .

افزایش سرعت در خدمات رسانی :

سرعت تولید AI  قطعا خیلی سریعتر خواهد بود . پس با استفاده از آن در زمان هم صرفه جویی خواهید کرد .

کشف مشتریان محصولات و خدمات جدید

کشف رقبا و ایده برداری

کمک در تولید محتوا

ایده برداری و کشف راه های جدید دیجیتال مارکتینگ

کشف راه های جدید برای تبلیغات

کاربرد هوش مصنوعی چیست؟

پیشنهاد کاپی آیتی : 

اگربه AI و استفاده از آن علاقه مند شدید بهتر است ابتدا علم خود در این باره را بالا ببرید و سپس از آنها در جهت رشد و توسعه کسب و کار ویا حتی زندگی خود استفاده کنید . 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *